Manuel Felguérez | prace najnowsze

W ciągu ostatnich dwóch tygodni Ogród Rzeźb Juana Soriano w Owczarni był szczególnym miejscem na kulturalnej mapie powiatu pruszkowskiego. W miniony weekend odbyła się tam druga część Brwinowskiej Wiosny Artystycznej, a wcześniej wernisaż wystawy meksykańskiego artysty Manuela Felguereza

Wernisaż wystawy „Prace najnowsze” Manuela Felguereza był pierwszą kulturalną imprezą tego roku w Kazimierówce. Ogród Rzeźb to fundacja założona przez Marka Kellera, propagująca twórczość Juana Soriano, ale także innych artystów Ameryki Środkowej. Tym razem widzowie mogli obejrzeć oprócz rzeźby i instalacji, także malarstwo. – To najważniejszy meksykański artysta abstrakcyjny, który ma 83 lata, ale wciąż pracuje, rzeźbi, maluje – powiedział podczas otwarcia Marek Keller. – Jego monumentalne rzeźby zdobią wiele miast Meksyku. Manuel Felguerez miał ponad sto wystaw indywidualnych na całym świecie. Wiele jego dzieł znajduje się w Muzeum Sztuki Abstrakcyjnej w Zacatecas w Meksyku, które nosi jego imię.

Uroczystego otwarcia wystawy dokonał ambasador Meksyku w Polsce Raphael Steger, który podziękował Markowi Kellerowi za „oddanie kawałka ziemi w Polsce dla sztuki i artystów meksykańskich”. – Wernisaż to piękna okazja, ale i smutna, ponieważ dzisiaj żegnamy pana Stegera, który kończy pracę w Polsce i wraca do Meksyku – powiedział Marek Keller. – Właściwie to on wymyślił to miejsce. Kiedy przyjechał tutaj po raz pierwszy, powiedział do mnie, że można tu prezentować także innych artystów oprócz Juana Soriano. Życzymy mu wszystkiego najlepszego. Mamy nadzieję, że będzie pamiętał o swoich przyjaciołach w Polsce.

Na wszystkich gości, oprócz uczty duchowej i estetycznej, czekały przekąski, trunki i muzyka z kręgu kultury środkowo-amerykańskiej. Nie mogło także zabraknąć spacerów wśród rzeźb Soriano, bowiem Ogród wciąż się rozwija. – Tak, to miejsce się zmienia, ponieważ ja nie lubię siedzieć i nic nie robić – powiedział Marek Keller. – Ulepszamy je i czynimy bardziej atrakcyjnym dla zwiedzających. Przybyły z Meksyku dwie piękne rzeźby Soriano: „Byk” i „Torreador”, a przy jeziorku stanęła mała altanka.

Ogród Rzeźb w Kazimierówce, mimo że jest prywatną własnością, otwarty jest dla zwiedzających. W ubiegłą niedzielę, w ramach Brwinowskiej Wiosny Artystycznej, każdy chętny mógł podziwiać sztukę artystów Meksyku oraz wziąć udział w atrakcjach przygotowanych przez Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne „Tartak”. Gwoździem programu był występ zespołu Cukunft, wykonującego muzykę klezmerską.

Gospodarz Ogrodu Soriano w Kazimierówce jest także mecenasem sztuki. Pod koniec marca przekazał na rzecz Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina rękopisy i wydawnictwa XIX-wieczne, należące do rodziny kompozytora. – To 47 ważnych dla polskiej kultury dokumentów, w tym 6 wspaniałych długich listów Chopina do rodziny oraz siostry Ludwiki, w których opisuje swoje życie codzienne – dodał Marek Keller. – To nie pierwszy mój dar dla Towarzystwa Przyjaciół Fryderyka Chopina. Rękopisy przez lata były daleko od Polski, uważane za zaginione. Raptem odnalazły się i to z możliwością ich kupienia. Jestem szczęśliwy, kiedy mogę się dzielić. Szczególnie jeżeli dotyczy to kultury polskiej.

Uroczyste przekazanie daru odbyło się w obecności ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego i p.o. dyrektora NIFC Kazimierza Monkiewicza. Dary Marka Kellera dla muzeum można oglądać w siedzibie instytutu na wystawie „Ufam, że zawsze będzie można coś dla niego zrobić… (Jane W. Stirling)”.

Sławomir Krejpowicz